Z dostępnością okulistów dziecięcych bywa różnie. W przychodniach państwowych w Białymstoku jest ich naprawdę niewielu, a jeżeli już są to niestety kolejki do specjalistów skutecznie zniechęcają do wizyty, nawet darmowej.

Ze wzrokiem dziecka nie ma żartów

W przypadku dzieci nie powinno się czekać ani oszczędzać.

Na pewno na korzyść wyjdzie nam wizyta u prywatnego okulisty.

Przede wszystkim dziecko może odbyć takową w o wiele krótszym czasie, a wyposażenie gabinetu daje pewność, że oczy naszego dziecka zostaną w prawidłowy sposób zbadane.

Prywatny okulista dziecięcy w Białymstoku – czas na wizytę

Tuż po porodzie oczy noworodków są badane w szpitalach położniczych w Białymstoku przez neonatologów. Następne kontrole są przeprowadzane już bezpośrednio przez pediatrów podczas wizyt kontrolnych w przychodni. Oko dziecka rozwija się razem z nim. I tak jak niemowlę w miarę upływającego czasu nabiera siły i umiejętności, tak oczy dziecka się rozwijają i dopiero po kilku miesiącach zaczynają widzieć kolory i kształty.

Takie nabieranie i utrwalanie umiejętności widzenia trwa do 2 roku życia dziecka.

I nawet gdyby okazało się, że ani neonatolog, ani pediatra nie widzieli żadnych zmian podczas kontroli oczu naszego dziecka, tak po ukończeniu 2 roku życia powinniśmy umówić naszą latorośl na wizytę kontrolną do prywatnego okulisty dziecięcego.

Jeżeli natomiast jedno z rodziców nosi okulary lub jest astygmatykiem, kontrola taka powinna odbyć się bezwzględnie.

Objawy sygnalizujące o problemie ze wzrokiem u dziecka

W momencie, gdy dziecko potrafi mówić i jest w stanie zasygnalizować rodzicom problem z widzeniem, nie ma większej trudności z odkryciem nieprawidłowości w widzeniu u dziecka. Problem pojawia się, gdy dziecko nie mówi.

W momencie gdy pojawi się jeden z poniższych punktów, rodzic powinien jak najszybciej umówić się na wizytę do okulisty:

  1. nierozpoznawanie twarzy rodziców,
  2. problem z rozpoznawaniem kształtów,
  3. brak reakcji na tablice kontrastowe,
  4. łzawienie oczu, w tym łzawienie ropne,
  5. mrużenie oczu lub ich pocieranie w sytuacji, gdy dziecko nie chce spać,
  6. niechęć do światła,
  7. zezowanie,
  8. zaczerwienienie/opuchnięcie oczu.

W przypadku problemów ze wzrokiem u dziecka bardzo istotny jest czas.

Im szybciej znajdziemy przyczynę problemu, tym szybciej zaczniemy go niwelować. Może się okazać, że potrzebny jest okulista dla dziecka, ponieważ nasz potomek ma astygmatyzm, uczulenie, nieprawidłowy rozwój oka, zatkane przewody łzowe lub wrodzoną wadę wzroku i konieczne będzie noszenie okularów dla dzieci.