Dach to jedna z najważniejszych części każdego budynku. To właśnie on chroni wnętrze domu przed deszczem czy działaniem innych czynników. Okazuje się jednak, że jego budowa może być dość skomplikowana, dlatego najlepiej byłoby zostawić to zadanie profesjonalnym firmom budowlanym. Z czego zatem składa się dach i jakie rodzaje można wyróżnić?

Budowa i konstrukcja dachu

Dachy Białystok są same w sobie świetną ozdobą budowli. Okazuje się, że ich budowa czasami stanowi poważny problem. Na początek warto wspomnieć o tym, z jakich elementów składa się dach. Otóż można wyróżnić tutaj krokiew, murłaty, łaty czy kalenice. Oczywiście nie wolno zapominać tutaj o pokryciu dachowym. Jego wybór zależy tak naprawdę od rodzaju budynku. Na domach mieszkalnych najczęściej spotyka się dachówki lub blachodachówki. Są one dość drogie, jednak wyglądają naprawdę dobrze. Trzeba wspomnieć tutaj o innych rodzajach budynków, na przykład o magazynach czy pomieszczeniach gospodarczych. Tutaj najczęściej wykorzystywane są blachy, które są zdecydowanie tańsze. Pewnie większość osób może zadać sobie pytanie, czym jest krokiew czy kalenica. Otóż krokiew to duża, pochyła belka, do której mocuje się łatwy dachowe. Kalenica jest natomiast najwyższą częścią dachu.

Dachy – popularne rodzaje

Każdy dach jest na swój sposób wyjątkowy. Warto bowiem zadbać o to, aby idealnie pasował do całego budynku. Istotny tutaj jest dobór właściwego koloru pokrycia. Okazuje się jednak, że można wyróżnić tutaj kilka rodzajów dachów. Jednym z nich są tak zwane dachy płaskie, które jednak nie są całkowicie płaskie, jak to by się mogło wydawać. Ich konstrukcja jest pochylona pod kątem około 20 stopni, który umożliwia spływ wody opadowej. Kolejnym rodzajem są dachy pochyłe. W tym przypadku wyróżnia się dachy jednospadowe, które jednak nie są tak często wybierane, gdyż nie wyglądają dość efektownie. Najczęściej można spotkać się z dachami dwuspadowymi, które pochylone są pod kątem 45 stopni. Wiele osób decyduje się także na budowę dachów czterospadowych. Ich konstrukcja jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, jednak taki rodzaj dachu wygląda naprawdę wspaniale.

Budowa dachu to inwestycja, na której nie powinno się oszczędzać. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj wybranie sprawdzonej firmy budowlanej. Warto przemyśleć tutaj kolor pokrycia dachu. Całość powinna bowiem prezentować się schludnie. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, dobrze jest poprosić specjalistów o pomoc i poradę. Konstrukcja dachu musi być przede wszystkim stabilna i wytrzymała.